Jokin aika sitten korutarvikeverkkokauppoja selaillessani osui silmiini hienoja silkin- ja satiininhohtoisia siemenhelmiä, jollaisia en ollut koskaan ennen nähnyt. Satiinihelmet vaikuttavat ensi näkemältä kuutionmuotoisilta, mutta tarkkaan katsoen ne ovatkin lieriömallisia. Ne ovat kuin todella pieniä kissansilmähelmiä.
Tilasin kokeeksi 20 g pussin ja innolla aloin väsätä niistä kaikkea. Hyvin pian kävi ilmi, että laatu saisi olla parempi. Helmien on tarkoitus olla aivan lieriönmuotoisia, mutta noin neljäsosa ei ole, vaan toinen pää on leikattu niissä vinoon. Lisäksi koko vaihtelee hieman. Siistin tuloksen aikaansaamiseksi on välttämätöntä, että työssä käytetyt helmet ovat keskenään tasakokoisia. On todella harmillista, että korunteon ensimmäinen vaihe on jakaa helmet kolmeen kasaan: isoihin, pieniin ja kelvottomiin. Helmien valmistaja on Matsuno, jonka helmet eivät yleensäkään ole aivan säännöllisen kokoisia. Nyt kun niiden pitäisi olla vielä säännöllisen muotoisia, tuntuu että valmistaja on haukannut aivan liian suuren palan kykyihinsä nähden. Terävä katkaisureuna rispaa langan. Langan pujotellessa helmien välissä terävät reunat hiuduttavat langan. (Matsuno sijoittui pienessä pikku siemenhelmivertailussani vasta kolmannelle sijalle, tässä linkki.)

Vahapäällysteinen, sileä helmilanka on hyvin pian harsuuntunut ja hapsottava näiden helmien käsittelyssä.
Näiden helmien kanssa olotila vaihtelee vuoroin ihastuksen ja epätoivon välillä. Olen samalla miettinyt, tilatako näitä helmiä enempää. Korunteon ollessa meneillään yleensä päädyn ei-vastaukseen, sillä noiden helmien kanssa menee hermo. Valmista työtä ihaillessa kuitenkin se tuppaa unohtumaan ja niiden poikkeuksellisen näyttävyyden takia saatan päätyä sille kannalle, että ehkä sittenkin näitä voisi hankkia vielä lisää. Tähän vaikuttaa sekin, että näistä tehty koru on muiden ihmisten mielestä tavattoman kaunis ja erikoinen. Saa nähdä, kumpaan suuntaan kallistun, kun nykyiset loppuvat. Ainakin tavalliset, pyöristetyt helmet tuntuvat tämän jälkeen helpoilta työstettäviltä.


Hei!
Tarkoitatko helmilanka, oikeesti vai helmityölanka?.
terveisin Krisse, ratsastaja minäkin
Helmityölankaa tarkoitan. Paketin päällä lukee ”beadstring”, joten olen suomentanut sen lyhyesti helmilangaksi.
Nuo silky-pintaiset helmet ovat muillakin valmistajilla langantappajia. Kaikissa ei edes ole selvästi sanottu tuota cut off -terävyyttä, mutta esim Villihelmen nettisivu suosittelee käyttämään niiden kanssa monofilament -siimaa.
Minä käytän lankana Fireline monikuitusiimaa enkä tee mitään koruja cut off -helmistä enkä putkihelmistä. Niiden kanssa riittäisi jos ajatuksissaan vähän kääntelee korua niin lanka on poikkki. Ei kiitos! Teen mielummin kestäviä koruja. :)
Kiitos vinkistä. Olen käyttänyt kaikissa töissä Silamiden vahattua lankaa. En ole oikeastaan edes tutustunut erilaisiin lankoihin. Pitääpä katsoa niitä tarkemmin. Ensimmäisenä työnä tein satiinihelmistä sormuksen, se on lähes päivittäisessä käytössä. Mielenkiintoista nähdä, kuinka kauan se kestää.