Tiedättehän kaikki Helsinki Horse Show’n, tuon pöhöttyneen rahantekokoneen, joka on niin olevinaan kun on Suomen suurin hevostapahtuma. Horse Show kiskoo järkyttäviä hintoja lipuista, vaikka Tallinnassa tai EM-kisoissa vastaavan kilpailun näkisi puolet edullisemmin. Horse Show on tapahtuma, jonne moni menee, vaikka pitäisi järjestäjiä ylimielisinä, koska vastaavia tapahtumia ei ole muita Suomessa. Yhtä moni kävijä on ihastunut tilaisuuteen, usein kuulee puhuttavan Horse Show’n tunnelmasta, joka on pakko päästä kokemaan joka vuosi.
Bloggaajan kohdalla ylimielinen suhtautuminen näkyy niin, että sähköposteihin ei aina vaivauduta vastaamaan. Akkreditointiaikataulut mättävät, eikä siinä auta jos väkeä ei saa kiinni. On helppo uskoa, että koska organisaatio näyttää ulospäin valtavalta koneelta, siellä täytyy olla runsaasti ihmisiä vastaamassa puheluihin ja sähköposteihin. Totuus on kuitenkin toinen. Tapahtuman kulut ovat suuret, mutta ympärivuotisen henkilökunnan määrä on hyvin pieni ja Horse Show’n talous on nipin napin plussalla. Kaikki mikä tulee, menee kuluihin. Tämä ilmeni, kun tavoitin toimitusjohtaja Tom Gordinin vastaamaan kysymyksiini. Hän ei istu paikallaan pyörittämässä peukaloitaan vaan painaa töitä enemmän kuin muut. Gordin on pyörittänyt Horse Show’ta jo 30 vuoden ajan. Minuun tekee vaikutuksen se, miten paljon yksi mies on saanut aikaan. Voidaan puhua yhden miehen ihmeestä tai Horse Show’n tapauksessa yhden miehen Show’sta.
Gordin kertoo, että palkatun henkilökunnan määrä vaihtelee yhden ja kahden välillä. Joskus nämä henkilöt ovat palkkalistoilla, joskus he tekevät työtä ostopalveluina omien yritystensä kautta. Sihteereitä ja omia avustajia ei ole lainkaan. Horse Show –viikonloppuna ja sen alla on avustamassa jopa 450 vapaaehtoista, jotka haluavat olla mukana tekemässä Suomen suurinta hevostapahtumaa. Viikko-pari ennen Horse Show’ta onkin todella kiireistä aikaa.
Raha on ainainen ongelma. Jotta huiput saadaan houkuteltua tänne kauas Pohjolan perukoille, palkintosumman pitää olla riittävän suuri. Se on noussut joka vuosi. Palkintorahojen kokonaispotti on tänä vuonna 450 000 euroa, kaksi kertaa suurempi kuin vielä kuusi vuotta sitten. Palkintoraha on alle 30 % kokonaisbudjetista, joka on 1,6 miljoonaa euroa. ”Tapahtuman järjestäminen on 30 vuoden rutiinilla melko helppoa, mutta rahoituksen varmistaminen on erittäin haastavaa, ja vaikeutuu vuosi vuodelta. 450 000 € palkintopotti on Suomen suurin rahapalkinto kaikki urheilulajit mukaan lukien. Etsimme rahoitusta vapailta markkinoilta, ja joudumme olemaan yhtä eteviä tai parempia kuin muut urheilu- ja viihdelajit”, sanoo Gordin. Suomessa vain jääkiekko saa melko helposti sponsorirahaa, muut lajit joutuvat kilpailemaan lopusta. Horse Show voi kuitenkin mainostaa olevansa tässä maassa ainutlaatuinen urheilutapahtuma, ja joka vuosi tapahtuma on onnistuttu järjestämään kasvavista kuluista huolimatta. Kansainväliset kilpailijat tulevat tänne paitsi rahan houkuttamina, myös siksi että Helsingissä järjestelyt toimivat kuin junan vessa. Kansallisilta kilpailijoilta on kuulunut jonkin verran kritiikkiä, mutta kansainvälisiltä kilpailijoilta tulee yleensä pelkkää kiitosta.
Horse Show on sääntöjäykkä ja kallis tapahtuma, mutta kaikesta jäykkyydestä ei voi syyttää tapahtumaorganisaatiota. Kansainvälisen kilpailun järjestäminen on aina ihan eri juttu kuin kansallisen tai kyläkisan järjestäminen. FEI sitoo kilpailujärjestäjän käsiä aika tavalla, jotta maailmancupin osakilpailut olisivat järjestelyiltään samankaltaisia joka puolella. Tosin siinä lienee suuri houkutus piiloutua FEI:n selän taakse ja syyttää sitä silloinkin, kun se ei ole FEI:n vika. Minä en tiedä mitään, kunhan epäilen. Kuitenkin asiakaspalvelussa olisi parantamisen varaa. Väen vähyys auttaa ymmärtämään, että aina ei ehditä vastata kyselyihin, mutta tuon tason tapahtumassa suurempi väkimäärä tuntuisi tarpeelliselta.
Gordin ansaitsee maininnan siitä, että hän on valmis kuuntelemaan kritiikkiä järjestelyjen kankeudesta ja lippujen hinnoista. Hän lupasi kuunnella vastakin, mikäli valittamisen aihetta on, ja tehdä asioille sen mitä voi. Hänen tavoitteenaan on ollut jo 30 vuoden ajan järjestää suomalaisille hevosharrastajille niin upea kansainvälinen kisa kuin mahdollista. Ja kyllähän tämän maan hevosharrastajat menettäisivät paljon, jos Horse Show’ta ei järjestettäisi, on se niin kova juttu.
Kiitos Katja Ståhlille viestinvälittäjänä toimimisesta, ilman häntä tätä haastattelua ei olisi. Tom Gordin on Katja Ståhlin haastateltavana Radio Novassa perjantaina 16.10. klo 14-16. Talliradiot kannattaa virittää Novan taajuudelle ja kuunnella, mitä miehellä on sanottavaa.
Kuva: Porsche Horse Show/Satu Pirinen.