Harjussa pidettiin eilen laatuarvostelukarsinnat, missä seurasin kolmivuotiaissa kilpailevaa Kujalan Merliniä. Laatuarvostelut eli ”laatarit” kokoavat yhteen mahdollisimman monta samanikäistä suomenhevosta, ja tarjoavat yleisnäkymän tulevien suomenhevosratsujen laadusta. Samalla nähdään, mitä ominaisuuksia mikäkin ori periyttää. ”Esimerkiksi jos Merlinin isän Herkko Hurmauksen muita jälkeläisiä on arvosteltavana, nähdään mitkä ominaisuudet ovat niille yhteisiä”, selitti kasvattaja ja omistaja Ilse Lehtola.
3-vuotiaan Kujalan Merlinin tulevaisuus on alkanut hiljalleen hahmottua Lehtolan mielessä. ”Ratsu siitä tulee, mieluiten tasaisen hyvä sekä koulussa että esteillä. Orina sitä ei ole tarkoitus pitää loputtomiin, sillä se ei ole mikään jalostusyksilö, mutta siitä tulee todennäköisesti rotevampi, jos sitä ei vielä ruunata. Jalostusori olisi melko työläs pidettävä, sillä sen kanssa täytyisi käydä säännöllisesti kilpailuissa hakemassa tuloksia. Ja kuka tuollaista kestäisi kilpailupaikoilla?” sanoi Lehtola ja viittasi vierastallin karsinassa olevaan levottomaan oriin, joka nousi välillä kahdelle jalalle ja hirnui kaikille ohikulkeville hevosille, etenkin tammoille. ”Ne ovat tuossa iässä (kolmivuotiskeväänä) pahimmillaan. Kaikki temput pitää kokeilla, tytöt alkavat kiinnostaa ihan eri tavalla ja niillä taitaa olla hämmentynyt olo kaikkien muutosten takia. Vähän niin kuin itsetunto-ongelmainen teini, jonka pitää esittää kovista”, valotti Lehtola kolmivuotiaan orin ajatusmaailmaa.
Toinen paikallinen hevoskasvattaja, Liinakkotallin Katja Kuokka, oli tuonut laatuarvostelukarsintoihin kaksi Hessin Leevin jälkeläistä. Hessin Leevi on tämän hetken parhaita kouluoreja, ja jälkeläisissä on samaa liikkeiden ilmavuutta. Kuokka olikin kiinnostunut nimenomaan varsojensa askellajipisteistä. ”Estepisteet eivät päätä huimaa, mutta kouluhevosten kasvattajana se ei maailmaa kaada”, hän sanoi ennen tapahtuman alkua. Ja niin kävikin, että Liinakon Kulkuri oli kokonaistilastossa sijalla 11, mutta palkittiin parhaista askellajeista. Edit. Katja Kuokka on Hessin Leevin jälkeläisten kasvattaja, ei omistaja.
Kujalan Merlinin taustajoukoille päivä oli jännittävä. Merlin arvosteltiin ensimmäisenä, ja se piti Kuukson Kaipauksen (i. Sumiainen) kanssa jaettua ykkössijaa hallussaan melkein koko päivän, mutta päivän lopussa vuorossa ollut Timilän Taika (i. Knuuttilan Veikko) meni parivaljakon ohi kärkeen tuloksella 17,50 p. Erot olivat muutenkin pieniä, pisteen kymmenys saattoi ratkaista hevosen palkintosijan. Lehtola oli kuitenkin Merliniin oikein tyytyväinen, ja erityiskiitoksen hän antoi havaintokykyiselle tuomarille, joka isolaukkaisen hevosen nähtyään ehdotti estevälien pidentämistä hieman. ”Arvosteluja varten pitää harjoitella riittävästi. Jos kotona menee superhyvin, arvosteluissa menee hyvin. Jännitys ja vieras tilanne jäykistävät aina hevosen liikkeitä. Toinen tärkeä seikka on, että päästää hevosen irti vasta pitkän sivun alussa. Muuten se kaahaa kulman läpi, sen tasapaino menee hieman ja se keskittyy tasapainon korjaamiseen eikä hyppyyn. Näitä ei missään opeteta, ne pitää itse pähkäillä”, valotti Lehtola. Ypäjän finaalin suhteen näyttää hyvältä: vaikka valtakunnalliset tulokset muista karsinnoista saadaan vasta toukokuussa, yleensä karsintojen parhaat ovat päässeet syyskuussa järjestettävään finaaliin.
Samaan aikaan toisessa maneesissa kilpailleiden 4-vuotiaiden ykkönen oli omaa luokkaansa, mutta muista kärkipaikoista käytiin kovaa kamppailua. Tuloslista muistutti takavuosien presidentinvaalia: Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen.
Kujalan Merlinin arvio:
Käynti 8 p. ”Puhdas nelitahtinen, mutta hieman kiireinen.”
Ravi 8,5 p. ”Lennokas askel, mutta ravi voisi joustaa enemmän.”
Laukka 8,5 p. ”Hieman nelitahtinen johtuen voiman puutteesta, muuten hyvä. Keskeneräinen, mutta kehityskelpoinen.”
Keskiarvo 8,33 p
Hyppypisteet
Tekniikka 8,75 p. ”Hyvä tekniikka, käyttää hyvin selkäänsä.”
Kapasiteetti 9,25 p. ”Ilmava ja rento, mutta ei räjähdä. Ilmeisesti tämä hevonen olisi kaivannut isompia esteitä syttyäkseen.”
Asenne 9 p. ”Itsevarma, kuuliainen, keskittyy hyvin tehtävään.”
Keskiarvo 9 p.
Tulos: 8,33+9=17,33 p
Päivän tulokset
3-vuotiaat:
Timilän Taika 17,50
Kujalan Merlin 17,33
Kuukson Kaipaus 17,33
Tintin Vanilja 16,92
Teho-Santeri 16,92
Hurmuriprinssi 16,83
Paras askellajikokeen hevonen: Liinakon Kulkuri
Paras estekokeen hevonen: Timilän Taika
4-vuotiaat
Kekkonen 16,38
Virentsa 14,96
Friisin Titanik 14,85
Pörnä-Herra 14,60
Paras askellajikokeen hevonen: Kekkonen
Paras estekokeen hevonen: Kekkonen
Täydelliset tuloslistat löytyvät Harjun Oppimiskeskuksen sivulta.
Lisää aiheesta aiemmassa jutussa.








Suomenhevonen, paras hevonen-palstan kautta tänne kurvaillut Virentsan omistaja lähettää terkkuja :)
Kiitos terveisistä. Onnea Ypäjän finaaliin!