Sunnuntaina 26.3. hypättiin Kaakkois-Suomen hallimestaruuskilpailut. Kun moni alueen kärkiratsastaja valitsi aluemittelön sijaan Järvenpään Ainossa käytävät kilpailut, tuloslista oli tällä kertaa virkistävän erilaista luettavaa. Ilmaiseksi ei mestaruustitteli silti lähtenyt kenenkään matkaan. Joissakin luokissa kilpailujännitys teki ratsastajille tepposet ja kilpailijoita putoili yhtä paljon kuin puomeja. Onneksi kukaan ei loukkaantunut, kaikki satulasta suistuneet kävelivät paikalta omin jaloin.
Suomenhevosmestaruutta tavoitteli myös iittiläinen Olga Temonen 9-vuotiaalla Kantri Romeolla, mutta tällä kertaa mestaruus ei lähtenyt Iittiin. Kisat olivat Temoselle ja Kantri Romeolle vasta kolmannet yhteiset estekilpailut. ”Lämmittelyn jälkeen jouduimme odottelemaan ulkona tihkusateessa vuoroamme, minusta tuntui että Romeo vähän kangistui ulkona ennen rataa. Se oli hiukan kohmeessa ja jännittynyt”, hän summaa. Rata oli Temosen mielestä oikein hyvä ja loogisesti etenevä. Hän ratsastaa tavallisesti vain yhden luokan, kuten tänäänkin. Kun koko perhe on mukana, reissu saa mielellään olla lyhyt ettei lasten tarvitse odotella koko päivää. Temosen tavoitteena on hypätä tällä kaudella metrin ratoja, mutta seuraavat kilpailut ovat kouluratsastuskilpailut.
Kotkalainen Sara Vainikkala ei ole kovin tuttu näky aluetason kilpailuissa, tavallisesti hän ratsastaa 130 ja 140 cm luokkia kansallisella tasolla. Tänään hänestä tuli seniorien hallimestari vähän kuin vahingossa. Vainikkala teki täyden päivätyön osallistuen neljään luokkaan kolmella hevosella. 5-vuotias Caja-Lina tuli hakemaan nuorten hevosten luokista kokemusta ja myynnissä oleva kirjava Macalla tarvitsi tuoreita kisatuloksia näytöiksi taidoistaan. ”Nuorten hevosten luokissa olisi saanut olla hieman väljempi rata meille ja enemmän tilaa katsella ympärilleen, sillä Caja-Lina on vasta raakile hevoseksi. Tarkoitus kuitenkin täyttyi, hevonen sai arvokasta kilpailukokemusta, vaikka se ei voittanutkaan. Macalla taas on ollut tallillamme opetushevosen tehtävissä ja sille seuraava sopiva kilpailu sattui olemaan tämä hallimestaruus, jonka 110 cm luokka sattui olemaan vielä seniorimestaruusluokka. Nyt kun se on myynnissä, se tarvitsi kilpailutuloksia. Se on tosi kiva tamma, mutta kuitenkin enemmän yhden ihmisen hevonen kuin opetushevonen, joten joku saa siitä vielä kivan pelin”, kertoi tuore seniorimestari.
Esteratsastuksen Kaakkois-Suomen hallimestarit 2017:
Nuoret hevoset: Sinna Mikkola – Fieldhill Legend
Suomenhevoset: Viivi Rita – Kaspar
Ponit: Helmi-Ilona Hallikas – Belmondo
Juniorit: Eveliina Liukkonen – CP Centi
Nuoret: Ella Ruotjoki – Collin
Seniorit: Sara Vainikkala – Macalla





Hyvä postaus! Satuitkohan ottamaan enemmänkin kuvia ja julkaisetko niitä missään? :)
Hei,
Kuvia ilmestyy Ellikin Facebook-sivulle parin seuraavan päivän aikana. Niitä voi jakaa tai ladata muuhun käyttöön, kunhan kuvalähteeksi merkitään ellikki.fi.