160 000 suomalaista, etupäässä naista, on löytänyt mukavan tavan pitää yllä henkistä ja fyysistä hyvinvointiaan. Hevonen saa monet kaupunkilaiset suuntaamaan maaseudulle. Aiemmin olen kirjoittanut hevoskuntoutustoiminnasta, mutta myös me tavalliset ratsastajat hyödymme hevosen terapeuttisista vaikutuksista. Verenpaine laskee ja maalaismaisema tekee hyvää sielulle.

  • Talli on terve vaihtoehto ajankäytölle, se kehittää myös vastuullista asennetta ja ratsastus opettaa johtajuuden alkeet.
  • Hevonen on kumppani, joka ei syrji ketään eikä katso ulkonäköä. Usein lapset ja nuoret ovat valitettavan julmia toisilleen, mutta hevosesta nuori voi löytää kaverin, joka ei arvostele. Nuori tai lapsi saa tallilta usein myös aikuisia kavereita, jotka toivon mukaan toimivat tarvittaessa järjen äänenä ohjaten nuorempia.
  • Tallille voi myös lähteä äidit ja isät mukaan, ja siinä sivussa voi hevosista tulla perheen yhteinen harrastus.
  • Ratsastus on liikuntaa, ja se on hauska taitolaji. Jopa koulun liikuntatunneilta ikuisen liikunnanvastaisen rokotuksen saaneet ovat viehättyneet ratsastukseen. Samoilla tunneilla voivat ratsastaa kaikki ikään katsomatta, jos taidot ovat suurin piirtein samalla tasolla.
  • Aloittaminen on helppoa. Tarvitset kumisaappaat, farkut ja sormikkaat ensimmäiselle tunnille. Tallilta saa tavallisesti lainaksi kypärän. (Koska kypärät ovat kaikkien käyttämiä lainakypäriä, kannattaa laittaa huivi hiusten suojaksi.)

+ Bonuksena voi kuvitella olevansa satumaisen rikas, kun harrastaa samaa lajia kuin Englannin kuninkaalliset.

Jos sinä ja lapsesi ette vielä tuoksu tallilta, jotain on vialla!