Hyvä ravihevonen pääsee rikastumaan juoksemalla, ratsu ei koskaan. Raveissa hevoset ovat päivän voittajia, suuria tähtiä, jotka voittavat suuria summia. Esimerkiksi lauantaina juostun Valkeala-ajon voitti Helmen Vili. Kuulemma joku ihminen istui kärryillä. Ratsuilla on paljon kovempaa. Ratsu hyppii yli esteiden, mutta maine ja kunnia lankeaa ratsastajalle. Hevonen saa taputuksen kaulalle, ehkä ruusukkeen. Kirjoitin viime viikonloppuna raportin Helsinki Horse Fairin kansainvälisestä estekilpailusta. Mitä jos ratsastuskilpailussakin illan tähtiä olisivat olleet hevoset?

Anatevka putsasi pöydän

Helsinki Horse Fair oli tänä vuonna Anatevkan juhlaa. Se voitti sunnuntaina 140 cm luokan, sen ratsastaja Susanna Granroth palkittiin viikonlopun menestyneimpänä ratsastajana ja parhaana suomalaisratsastajana. Ulkomaisen osallistujan pokaali meni Fairplay vh Hellehofille, sen nouti hevosen puolesta ratsastaja, Irlannin John Hickey. Neljäs palkinto myönnettiin ratsastajalle, joka kohteli hevostaan hyvin. Tämä palkinto meni Cathellan ratsastajalle Jessica Aminoffille. 130 cm luokan voitti Astrid L ratsastajanaan Kullo Kender. Alkupäässä lähtenyt Astrid L vakuutti nopeudellaan ja Kender ratsasti sillä tiukat tiet. Kender kiittelikin voitosta hevosta ja sanoi, että voitto oli hyvän hevosen ansiota.

Lehdistötilaisuuden ainoa suomalainen ja ainoa nainen oli Anatevkan ratsastaja Susanna Granroth. Kun miehiltä kysyttiin Anatevkan voitosta, Ibelle van de Grote Haartin ratsastaja Urmas Raag ja Donna Paolan ratsastaja Tiit Kivisild vastasivat, että tottahan herrasmiehet antavat naisille tietä. Rata oli heidän mielestään sunnuntaina sopiva. ”Perjantaina se tuntui jotenkin ahtaalta, mutta viikonlopun aikana siihen ehti tottua ja sunnuntaina tuntui, kuin areena olisi ollut paljon isompi”, he tuumivat. Vaatimaton Granroth antoi kaiken ansion voitosta hevoselle. ”Minulla on hyvät hevoset. Anatevkan parhaita ominaisuuksia on sen ponimainen liikkuvuus, ja se antaa aina kaikkensa radalla. Halliolosuhteissa hevonen, joka kääntyy näppärästi ja jolla on pieni laukka, on edukseen. Uusinnan alkaessa hermostutti ihan kauheasti, hevonen tuli ja hoiti homman kotiin”, kiitteli Granroth.