Helsinki International Horse Show esiteltiin tänä vuonna sloganilla “Vihdoinkin!” Odotus on monen mielestä ollut pitkä. Taukovuosien jälkeen expo on pitkästä aikaa viimeistä paikkaa myöten myyty loppuun, ja yleisöä on tulossa ennätyspaljon. Tässä voi olla apuna sekin, että lipunmyynti on jakautunut nyt kolmelle vuodelle: vuosien 2020 ja 2021 liput kelpaavat tämän vuoden tapahtumaan. Vuoden 2023 tapahtuma järjestetään entiseen tapaan Helsingin jäähallissa.
Alussa Tom Gordin summasi kolmen vuoden takaisen tapahtuman kyselytulokset. Kävijöitä oli enemmän kuin ennen, peräti 50 000, ja kävijät viettivät tapahtumassa keskimäärin 11 tuntia. Tavallisesti kävijämäärä on viime vuosina asettunut 40 000 kieppeille. Kyselyn mukaan 98 % sanoo, että tapahtumassa parasta on tunnelma.
Pohja on valtti, ja sen laatua mitataan
Gordin sanoi, että 5 tähden kilpailuviikonloppuja on 52 vuodessa, ja Helsinki ei pysty kilpailemaan rahalla eikä keskeisellä sijainnilla, joten sen täytyy satsata toimiviin järjestelyihin ja hyvään hiekkapohjaan. Ratsastajille tehdyissä kyselyissä pohja saa aina 90 pistettä sadasta.
Pohjan laatua mitatataan muullakin tavoin. FEI:ssä on otettu käyttöön mekaaninen kavio, jolla mitataan ratsastuspohjan laatua, kuten pitoa ja kimmoisuutta, tapahtuman aikana.

Vähävaraiset lapset pääsevät Helsingin kaupungin tuella lasten matineaan. Tom Gordin, Anna Alenius ja Paavo Arhinmäki ovat yhtä hymyä.
Tuttuun tapaan Helsingin kaupunki lahjoitti 4000 lippua lasten matineaan, jotka menevät vähävaraisille perheille avustusjärjestöjen kautta. Lippuja oli vastaanottamassa lastensuojelujärjestö Barnvårdsföreningenin puolesta viestintäpäällikkö Anna Alenius. Alenius sanoi, että liput ovat haluttuja, ne on itse asiassa kaikki jo löytäneet ottajansa. Lahjoittajaa eli Helsingin kaupunkia edusti yksi neljästä apulaispormestarista, Paavo Arhinmäki, jonka toimialaa on kulttuuri ja vapaa-aika.
Arhinmäestä paljastui pinnan alta melkein hevosihminen, sillä hän on syntynyt Andersson-Blondyxin sukuun, joka piti aikoinaan Keskustallia. Andersson-Blondyx oli aluksi pelkkä tallirenki Andersson, ja Blondyx oli hevosen nimi. Hevonen päätyi nimenmuutoksella sukunimen osaksi. Arhinmäki tosin sanoi, että on pahasti hevosille allerginen eikä ole ikinä edes käynyt hevosen selässä.
Jäähyväiset Fardonille
Anna-Julia Kontiota ei ole nähty hetkeen kovimmalla huipulla, mutta hän kertoi että elämä on ollut kaikkea muuta kuin hiljaiseloa. Hän on rakentanut hevosia huipulle, ja nyt ollaan siinä pisteessä että ne voi tuoda viiden tähden kilpailuihin. Horse Show’n viestinnästä vastaava Kati Hurme kertoi yleisölle, että ohjelmassa on myös jäähyväisseremonia 21-vuotiaalle Fardonille, hevoselle joka teki Kontiosta huippuratsastajan. Kontio oli tuolloin Fuchsin myyntitallilla töissä, ja sai Fardonin ratsukseen. Kerrotaan, että kun Kontio menestyi Fardonilla, aina joku kävi kokeilemassa hevosta mutta kaupat jäivät tekemättä, sillä hevonen oli ostajan mielestä liian vaikea. Lopulta kilpauran jälkeen Kontio sai Fardonin omakseen kotiin Suomeen.
Kontio kertoi, että Fardonilla kilparatsastus on edelleen verissä, ja sillä treenataan edelleen vanhoilla rutiineilla vaikka ei kilpaillakaan, joten se on vielä hyvässä kunnossa.

Helsingin kisoissa nähtävistä suomalaisratsastajista paikalla olivat Noora Pentti, jota Tom Gordin vahingossa sanoi edelleen Forsténiksi, Anna-Julia Kontio, Jone Illi ja Mikko Mäentausta.
15-vuotiaan euroopanmestari Jone Illin elämässä kolme vuotta on pitkä aika, ja nykyinen nuorimies on varsin erilainen kuin se 12-vuotias poika, joka viimeksi kävi tapahtumassa. Helsingissä hän hyppää ensimmäistä kertaa elämässään 5 tähden luokkia. Hänestä on hurja ajatus olla samoissa kisoissa idoliensa kanssa. Vielä jokin aika sitten nuori Illi pyysi päästä yhteiskuvaan Steve Guerdat’n kanssa ja nyt he ovat kilpakumppaneita. Illi arveli, että suurin uhka menestykselle tulevaisuudessa tulee kotoa, sillä pikkusisko Sani on myös kova luu radoilla.
Tilaisuudessa oli Tom Gordinille yllätys, kun hänelle ojennettiin Jone the Kone -sloganilla varustettu paita ja pipo. Gordin oli yllätyksestä ilmeisen mielissään.
Noora Pentti totesi puoliksi tosissaan, että taitaa kohta jäädä Jonen jalkoihin.
