Kerroin kesällä, että minulta hajosivat yhdet ratsastushousut. En pitänyt housuista erityisemmin, sillä ne olivat jonkin verran liukkaat minun makuuni. Katsoessani uusia tilalle harkitsin vakavasti grippipaikkaisten hankkimista, sillä liukkaat housut olivat henkinen este ratsastuksessa. Pelkään putoamista yleensä, mutta näiden housujen kanssa olin vieläkin arempi. Grippipaikkaiset housut vain tuntuivat joka paikassa olevan satasen kalliimpia kuin tavalliset housut.
Sitten minulla välähti! Jos yhdistää liukuestesukan ja ratsastushousut, tuloksena on grippipaikkaiset housut. Valitsin vanhat, risat housut siksi, että niiden kohdalla ei sureta, vaikka homma menisikin pieleen. Sopivan pehmeää silikonia löytyi parhaat päivänsä nähneiden villasukkien pohjasta. Tällä viikolla housut pääsivät viimein satulaan ja voin kertoa, että hyvät tuli! Housut olivat paremmat kuin koskaan ennen. Nyt niistä voi jopa tykätä.
Näin se tehdään:
Testiratsastus pidettiin ulkokentällä. Taluttaessani hevosta kentälle silikonipallukat ehtivät jäähtyä ja jähmettyä melko koviksi, ja ensimmäiset kierrokset satulassa tuntuivat siltä, että ei ole mitään muutosta aiempaan tilanteeseen. Lämmiteltyään satulan ja takamuksen välissä muutaman minuuttia nappulat paranivat huomattavasti. Silikoni sai oman tutun tahkeutensa ja fiilis oli mukava. Tunsin pari kertaa tunnin aikana hienoista kitkaa takapuolen alla, juuri sopivasti niin että sen tunsi, mutta se ei häirinnyt yhtään. Lopputunnista sain ratsastettua tähän asti parhaat laukkaympyrät.
Projektiin meni aikaa joitakin tunteja, mutta rahaa kului hyvin vähän. Jos itsetunto kestää ja haluat säästää rahaa, tämä on hyvä vaihtoehto. Joidenkin tahojen mukaan grippipaikat kuluttaisivat satulan pintaa, joten varmista satulan omistajalta, että sinulla on lupa käyttää pitohousuja.
Oli minulla toinenkin ratsastushousuprojekti. Vanhoista housuista kuoleentui kuminauha, ne pysyivät ylhäällä vain henkseleillä. Ompelin toisen hakasen housuihin, joten näissä on nyt kaksi kiinnitysvaihtoehtoa, löysempi ja piukempi. Olen ikään kuin saanut kahdet housut lisää korjaamalla vanhat. En koe olevani mikään luonnonsuojelijaihminen, mutta pyrin periaatteesta korjaamaan ennemmin kuin ostamaan uutta. Joskus jos olen aikeissa heittää vanhan pois ja ostaa uutta, vanhojen lempivaatteiden tilalle ei vain löydy yhtä hyviä vaihtoehtoja. Kannattaa siis huoltaa ja korjata.







Aika jännä idea! Mulla tosin housut kuluu puhki polvista tai takapuolesta, niin en usko että tollaiset näppylät saisivat ihmeitä aikaan :D
Kiitos. Voihan silikonipäällysteellä saada vähän lisää käyttöikää, vaikka tässä päätarkoitus olikin näyttää, että pitoa voi saada tällä lisää ihan tavallisiin housuihin.
Monissa ompeluliikkeissä on myytävänä sellaista kumimaista nestettä mitä voi laittaa lasten sukkien pohjaan, kävisi myös varmasti housuihin
Esim tuolla http://www.ompelijanmaailma.fi/verkkokauppa/index.tmpl?id=747
Kiitos vinkistä.